Łupież to znacznie poważniejszy problem niż mogłoby się zdawać. Nie tylko źle wygląda, ale też może prowadzić do wyłysienia. Okazuje się jednak, że można go dość łatwo i skutecznie leczyć. Należy jednak pamiętać, że higiena to podstawa zdrowej skóry głowy. Może zacznijmy od tego skąd się bierze łupież, gdyż dla wielu osób jest to bardzo zagadkowa sprawa. Jednak sam proces powstawania łusek jest dość prosty i może wynikać ze zbyt słabej higieny osobistej.
Łupież to bardzo powszechne schorzenie dermatologiczne. Najnowsze badania wykazują, że na tą przypadłość może cierpieć aż 50% populacji. To sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych chorób na świecie. Objawia się tym, że na głowie pojawiają się charakterystyczne białe łuski. Są to małe drobiny suchej który, które osadzają się na we włosach, a często opadają także na ramiona i twarz. Wyglądają one nieestetycznie i często są powodem do wstydu.
Bezpośrednimi przyczynami łupieżu mogą być:
-
suchość skóry
-
łojotok, który wiąże się z obecnością grzyba Malassezia globosa
-
wrażliwość lub nadwrażliwość skóry (często ma to związek z innymi chorobami dermatologicznymi lub alergią)
Dzięki zrozumieniu jak powstaje ten problem, można odnaleźć skuteczne sposoby na łupież. Najczęściej łupież wywoływany jest przez łojotok. Jest to problem bardzo powszechny zwłaszcza wśród młodzieży w czasie dojrzewania. Ma to związek z wahaniami hormonów, które w tym czasie się pojawiają. Na szczęście można sobie z nim radzić. Przede wszystkim poprzez suplementację diety nastawioną na zwiększanie ilości witamin A, E, B2 i C. Istotna może być też dieta. Łój jest tłustym produktem białkowym, więc ograniczenie spożycia białka, tłuszczy oraz cukrów powinno dać widoczną poprawę.
Jednak sam łój bardzo rzadko jest bezpośrednią przyczyną łupieżu. Znacznie częściej problem leży zupełnie gdzie indzie. Chodzi o pewnego rodzaju grzyb, który jest on naturalnym elementem ludzkiej flory biologicznej, jednak w normalnych warunkach występuje w niewielkich ilościach. Gdy łoju jest bardzo dużo, zaczyna on być dla niego doskonałą pożywką, a on sam się rozrasta. To z kolei negatywnie wpływa na skórę, która zaczyna być sucha i odchodzi małymi płatkami, które my znamy jako łupież. Na szczęście można sobie z nim radzić.
Skuteczne sposoby na łupież
Na wstępie trzeba określić jakie są przyczyny łojotoku. Często zalecana jest zmiana diety, o czym było wspomniane już wcześniej. Jednak w sytuacji, gdy przyczyną problemu są hormony, niezbędna może okazać się wizyta u endokrynologa. Badania tarczycy i poziomu najważniejszych hormonów, może bardzo dużo wyjaśnić.nNa szczęście zwykle wystarczy wzmożona higiena osobista. Chodzi o to, aby myć głowę na tyle często aby łój nie miał szans się na niej odkładać. Dzięki temu grzyb nie będzie mieć wystarczającej pożywki i tym samym nie zacznie się rozrastać. Warto, więc zapatrzeć się w dobry szampon do włosów. Musi on zawierać smołę pogazową, sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy (witamina C), siarczki selenu, siarkę oraz dermokosmetyki. Warto również nawilżać skórę za pomocą naturalnych olejków roślinnych. Dzięki temu skóra nie będzie sucha, co dla organizmu jest znakiem, że trzeba zwiększyć produkcję łoju. Niestety zła wiadomość dla pań jest taka, że łupież może nasilać się lub nawracać gdy włosy są poddawane takim zabiegom jak farbowanie. Wiele substancji chemicznych stosowanych we fryzjerstwie może wysuszać skórę głowy, co w konsekwencji jest prostą drogą do łojotoku i łupieżu.
Jakie są skutki problemów z łupieżem?
Niestety z łupieżem należy walczyć nie tylko ze względów estetycznych. Oczywiście brzydkie łuski na ramionach i we włosach są dużym problemem i mogą prowadzić do kłopotów z samoakceptacją, ale znacznie poważniejsze mogą być względy zdrowotne. Badania pokazują, że długotrwały i nawracający łupież łojotokowy może prowadzić do wyłysienia. Co więcej, w sytuacji gdy pojawił się bardzo wcześnie (w okresie dojrzewania lub dzieciństwa) i nie był nigdy leczony, może spowodować utratę włosów u osób w przedziale wiekowym 20-30 lat. Nie warto, więc ryzykować. Znacznie lepiej sprawdzić wszystkie sposoby na łupież, gdyż nie wiążą się one z jakimiś poważnymi terapiami. Większość z nich to bardzo proste rozwiązania, które bez problemu mogą stać się częścią naszej codziennej higieny. Lekceważenie problemu może okazać się bardzo brzemienne w skutkach, gdyż przeszczepy włosów to skomplikowane i drogie zabiegi, których można uniknąć.