Infekcje dróg moczowych to bardzo przykre dolegliwości, którym towarzyszy częste oddawanie moczu i związany z tym piekący ból. To jedne z pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Tym objawom może towarzyszyć także nokturia, czyli konieczność oddawania moczu nawet w nocy, bóle w podbrzuszu, gorączka, bóle w krzyżu, a nawet krwiomocz. Tych objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą wskazywać również na znacznie gorsze schorzenia, takie jak kamica nerkowa lub nowotwory układu moczowego.
Leczenie infekcji dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych leczy się antybiotykami. Zanim jednak doczekamy się wizyty u lekarza, możemy pomóc sobie różnymi domowymi środkami, które łagodzą ból i inne objawy. Mogą one również wspomagać leczenie farmakologiczne:
- Kąpiele w rumianku. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, a nasiadówka przygotowana z ciepłej wody i rumianku, przynosi uczucie natychmiastowej ulgi.
- Podobny efekt uzyskamy dzięki dodaniu do kąpieli naparu z dziurawca i krwawnika. Krwawnik ma dodatkowo właściwości wspomagające leczenie uszkodzeń skóry.
- Rozgrzewanie podbrzusza termoforem. Wychłodzenie pęcherza moczowego sprzyja stanom zapalnym i rozwojowi przeziębienia.
- Moczopędne wywary, które są dostępne w aptece i dodatkowo oczyszczają nerki.
Kto najczęściej zapada na infekcje dróg moczowych?
Statystyki pokazują, że są to kobiety, a wynika to z budowy anatomicznej. Ze względu na krótką cewkę moczową, zarazki powodujące infekcję, mają krótszą drogę do pęcherza moczowego. Dodatkowo cewka moczowa sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, które są siedliskiem drobnoustrojów. Bakteria, która najczęściej powoduje stany zapalne to Escherichia coli. Najbardziej na infekcje dróg moczowych narażone są kobiety w wieku 20-30 lat lub po menopauzie oraz aktywne seksualnie.
Co jeszcze sprzyja infekcjom dróg moczowych?
Wśród pozostałych przyczyn infekcji dróg moczowych wymienia się nieprawidłowości układu moczowo-płciowego, cukrzycę, czynniki genetyczne, dużą aktywność seksualną, ciążę, obecność nieprawidłowych bakterii w pochwie, zabiegi operacyjne i powikłania pooperacyjne lub choroby wymagające cewnikowania. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie objawy infekcji dróg moczowych, koniecznie udajmy się do lekarza. Może się bowiem okazać, że wynikają one z innej choroby, która nie została jeszcze zdiagnozowana. Ponadto nieleczona infekcja może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak refluks moczowy, częste nawroty zakażenia lub zaleganie moczu.