Pocenie się to naturalna reakcja organizmu na wysiłek lub wysoką temperaturę powietrza. Pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała i zapobiega przegrzaniu się. Jednak jeśli ilość wydzielanego potu jest większa niż tego potrzebujemy, mówimy o nadmiernej potliwości. Może ona wynikać z dwóch przyczyn: z zaburzeń czynności termoregulacyjnych oraz z zaburzeń stanów emocjonalnych i psychicznych. W obu przypadkach stanowi dość kłopotliwy problem, z którym walka nie należy do najłatwiejszych.
Higiena przy nadmiernej potliwości
W sytuacji nadmiernej potliwości higiena ma priorytetowe znaczenie. Prysznic musi być codziennym zwyczajem, a w przypadku upalnych temperatur należy go brać nawet dwa razy dziennie. Skuteczne mogą się okazać specjalne żele pod prysznic do kupienia w aptece, na przykład ze związkami srebra, które ograniczają wydzielanie potu nawet na kilkanaście godzin. Poza tym antyperspiranty stosowane pod pachami, na dłonie i stopy. Dłonie i stopy są szczególnie narażone na nadmierną potliwość, ponieważ dwie trzecie wszystkich gruczołów potowych, znajduje się właśnie na nich. Jest to szczególnie kłopotliwe w towarzystwie, gdzie witamy się poprzez podanie ręki. Wtedy sytuację pogarsza wzmożony przez to stres a ręce stają się zimne i wilgotne. Jednak staranna higiena i zwykłe antyperspiranty mogą okazać się niewystarczające. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna, która proponuje skuteczne zabiegi w walce z nadmierną potliwością, czyli z hiperhydrozą.
Medycyna kołem potliwości ratunkowym dla nadmiernej
Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość, a dostępne w aptece antyperspiranty okazują się krótkotrwałe lub w ogóle nieskuteczne, to możesz zdecydować się na jeden z zabiegów, proponowanych przez współczesną medycynę. Hiperhydroza jest bowiem schorzeniem, które nieleczone może wręcz przybierać na sile. Dlatego należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę nadmiernej potliwości i zaproponuje najlepsze w naszej sytuacji leczenie. Jedną z możliwości jest zabieg chirurgiczny, w wyniku którego usuwane są gruczoły potowe. Mniej inwazyjną metodą jest sympatektomia torakoskopowa, która jest bardzo skuteczna w leczeniu potliwości dłoni i twarzy. Jej skuteczność dochodzi do niemal 100% i pozostawia jedynie małą bliznę w dole pachowym. Kolejną metodą są zastrzyki podskórne z toksyny botulinowej, których skuteczność szacuje się na 95%, a sam zabieg jest jednorazowy i wystarczy na kilka miesięcy. Warto więc zasięgnąć porady lekarza, który nie tylko zaproponuje najlepszą dla nas metodę leczenia, ale wykluczy też przyczynę chorobową wystąpienia nadmiernej potliwości. Może się bowiem okazać, że bezskuteczna walka z nadmierną potliwością jest spowodowana chorobą (na przykład cukrzycą, nadczynnością tarczycy, gruźlicą i wieloma innymi ) lub reakcją na zatrucie organizmu.
Ktoś stosuje electro antiperspirant? szkoda ze dopiero teraz o nim sie dowiedzialam, ale calkowicie wyleczyl mnie z pocenia i wreszcie moge normalnie zyc!!!!
Nadmierne pocenie się uprzykrza Ci życie? Jak temu zaradzić, nie wydając przy tym majątku?