Jak dbać o wzrok?

jak dbać o wzrok

Promieniowanie UV to bardzo duże zagrożenie dla gałek ocznych. Potrafi ono bez trudu spowodować oparzenia na skórze, więc można się bardzo łatwo domyśleć co może zrobić z okiem. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że ludzkie oko nie jest dostateczni chronione. Powieki są bardzo cienkie, gdyż mają zaledwie około 3 milimetrów. Światło słoneczne przenika przez nie nawet, gdy są zamknięte. Brwi i rzęsy też występują w tak ograniczonej formie, że nie może być mowy o jakimkolwiek ich wpływie na formę gałki ocznej. Promieniowanie UV stopniowo uszkadza siatkówkę, przez co dochodzi do takich chorób jak katarakta. Jest to zmętnienie soczewki oka, co znacząco pogarsza wzrok, a skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do ślepoty. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest proste. Wystarczy nosić okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście o ile są to dobrej jakości modele wyposażone w certyfikowane filtry. To, że szkła są ciemne nie oznacza, że nie przepuszczają promieniowania UV. Osoby z wadą wzroku obowiązkowo powinny mieć szkła fotochromatyczne. Dzięki temu nie tracą komfortu użytkowanie tradycyjnych soczewek poprawiających ich wzrok, ale też są należycie chronieni przed słońcem. Przy tym nie muszą mieć ze sobą zawsze kilku par okularów. Soczewki będą się samodzielnie przyciemniać na silnym słońcu i stopniowo ściemniać w pomieszczeniach.

jak zdać o wzrok

Dieta ważna w procesie dbania o wzrok

Właściwa dieta ma ogromny wpływ na cały organizm. Gdy odżywiamy się poprawnie jesteśmy w stanie uniknąć wielu poważnych chorób. Nie inaczej jest ze wzrokiem. Dla prawidłowego funkcjonowania gałek ocznych wymagana są konkretne witaminy i mikroelementy. Są nimi: witamina A, C i E, cynk, luteina oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Wzrok jest jednym z kolejnych powodów, dla których warto odżywiać się mądrze. W diecie nie powinno zabraknąć mięsa ryb, owoców i warzyw. W przypadku braku dostępności niektórych produktów zaleca się suplementację. Na szczęście na rynku dostępna są gotowe preparaty stworzone z myślą o mikroelementach niezbędnm oczom. Można je dostać w większości dobrych aptek.

Jak zadbać o wzrok – metody

Dla wielu może to brzmieć dziwnie, ale wzrok można, a nawet trzeba, ćwiczyć. Szczególnie jest to ważna dla wszystkich tych, którzy pracują przed komputerem. Jak to zrobić? Wystarczy stosować się do prostej zasady 20-20-6. Ta tajemniczo brzmiąca reguła w rzeczywistości jest bardzo prosta. Po każdorazowym przepracowaniu 20 minut należy przez 20 sekund patrzeć w dal (na odległość minimum 6. metrów). Ponadto sam ekran powinien być oddalony o minimum 20 centymetrów. Dzięki tej technice wzrok powinien działać lepiej oraz możemy uniknąć efektu zmęczenia.

Co zrobić gdy zmęczenie jednak się pojawi? Przede wszystkim trzeba zakropić gałki oczne. Substancje takie jak hydrant dwuhydrofosforowy sodu czy chlorek benzalkoniowy pomagają w nawilżeniu i odbudowie filtru łzowego. To z kolei przekłada się na zmniejszenie zaczerwienienia i uczucia pieczenia. Osoby bardzo wrażliwe powinny zainwestować w wyroby pozbawione konserwantów. Niestety krople takie są dość drogie i mają krótki okres ważności. Są jednak bardziej naturalne i nie powodują alergii.

Na wzrok również negatywnie wpływają używki. Zarówno alkohol, jak i papierosy wpływają na układ nerwowy. Przez lata mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania nerwu wzrokowego. To z kolei przekłada się na zaburzenia widzenia. Ponadto dym tytoniowy niszczy witaminę C- jeden z budulców gałki ocznej. Jej niedobór może w konsekwencji doprowadzać do zmian zwyrodnieniowych, często wymagających leczenia chirurgicznego.

Co daje nam dbanie o wzrok?

Jak widać, zdanie o wzrok wcale nie jest takie trudne. Wiele z przedstawionych zasad może wydawać się problematycznych, ale wpisują się one w kanon zachowań, które można zakwalifikować jako „ogólne dbanie o siebie”. Mądre odżywanie się pomoże w uniknięciu wielu chorób, nie koniecznie związanych ze wzrokiem. Ćwiczenia są bardzo proste i można je z powodzeniem wykonywać w miejscu pracy. Nie są wymagające i absorbujące. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli i zaangażowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.