Ciemieniucha częstą przypadłością u niemowląt

ciemieniucha

Ciemieniucha pojawia się w postaci żółtej skorupki na skórze niemowlęcia. Najczęściej występuje w okolicy ciemiączka, ale może też pojawić się na nosku lub brwiach. Nie powinna budzić powodów do obaw, ponieważ nie jest schorzeniem. Nie jest również spowodowana brakiem dbałości o higienę maluszka, choć tak się wydaje wielu młodym mamom. Jej największym problemem jest więc nieestetyczny wygląd skóry dziecka.

 

Jak dbać o skórę dziecka, gdy wystąpi ciemieniucha?

 

W przypadku wystąpienia ciemieniuchy na główce niemowlęcia wystarczą bardzo proste zabiegi higieniczne. Choć nie powoduje ona żadnych nieprzyjemnych dolegliwości i po kilku tygodniach zwykle znika bezpowrotnie, to nie należy jej zostawiać samej sobie, ponieważ zaniedbana może przekształcić się w twardą i trudną do usunięcia skorupę. Wart zatem znać sposoby, które pomogą w pielęgnacji skóry maluszka.

  • Najprostszym sposobem jest nałożenie na głowę oliwki przed kąpielą. Zmiękczy ona skorupkę, którą łatwiej później usunąć, za pomocą miękkiej szczotki, najlepiej z naturalnego włosia.
  • Skórę głowy można smarować oliwką i czesać miękką szczotką nawet profilaktycznie. Jest szansa, że w ogóle unikniemy wystąpienia ciemieniuchy.
  • Należy unikać przegrzewania głowy, ponieważ wzmożone pocenie sprzyja powstawaniu ciemieniuchy.
  • Czapeczki powinny być uszyte tylko z naturalnych tkanin, aby skóra mogła swobodnie oddychać.
  • Jeśli domowe sposoby nie pomagają, w aptece dostępne są specjalne środki na ciemieniuchę. Ich stosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem, który obejrzy skórę dziecka. Lekarz może również przepisać specjalną maść, która nie zwalnia jednak z właściwej pielęgnacji.

 

Przyczyny występowania ciemieniuchy

 

Ciemieniucha najczęściej występuje w pierwszych tygodniach życia dziecka, rzadziej u dwu lub trzylatków. Powstaje ona na skutek niedojrzałości gruczołów łojowych, które zbyt mocno natłuszczają skórę dziecka. Może się również zdarzyć, że za jej wystąpienie są odpowiedzialne hormony matki, które wciąż występują w organizmie maluszka. Większą skłonność do ciemieniuchy wykazują także dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Jest to bardzo częsta przypadłość wieku niemowlęcego i oprócz właściwej pielęgnacji, wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Najczęściej po mniej więcej trzech miesiącach znika bezpowrotnie, nawroty zdarzają się dość rzadko. Należy jednak uważnie obserwować skórę dotkniętą tą przypadłością. Jeśli pojawi się zaczerwienienie lub objawy pomimo zastosowanych środków nie ustąpią, lub nawet pojawiają się w innych miejscach na ciele, należy zwrócić się do lekarza pediatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.