Bezsenność – problemy ze snem

bezsenność

Każdy człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez jedzenia oraz picia. Jest jednak jeszcze jedna kwestia , która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, mianowicie sen. To właśnie podczas snu organizm się regeneruje po to, żeby mieć siłę w ciągu dnia. Zdarzają się sytuacje, w których sen jest zaburzony – występują problemy z zaśnięciem lub sen jest krótki i przerywany. Kiedy dzieje się tak sporadycznie nie musi to oznaczać nic poważnego, a jedynie reakcję organizmu na przykład na stres. Jednak kiedy sytuacja się powtarza może to oznaczać bezsenność.

Czym może grozić nieleczona bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu snu, a także jego głębokości i czasu trwania. Jeśli zaburzenia trwają nieprzerwanie powyżej 3 tygodni, mówi się o przewlekłej chorobie jaką jest bezsenność. Niestety tylko niewielki odsetek osób, cierpiących z powodu bezsenności podejmuje leczenie. Jest to duży błąd, ponieważ niemijające kłopoty ze snem powodują znaczne pogorszenie ogólnego samopoczucia, koncentracji, zmniejszenie aktywności w ciągu dnia oraz zwiększenie poddenerwowania. Ponadto bezsenność może powodować znaczne obniżenie odporności oraz obniżenie zdolności zapamiętywania. Osoby, które nie leczą bezsenności znacznie częściej chorują oraz umierają z powodu zawałów serca i udarów mózgu, a także cierpią na depresje, które mogą w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do prób samobójczych.

jak walczyć z bezsennością

Przyczyny i sposoby na bezsenność

Naukowcy sklasyfikowali dwie kategorie bezsenności: wewnątrz i zewnątrz pochodne. Przyczyny bezsenności zewnątrz pochodne można wyeliminować. Można to zrobić poprzez zadbanie o prawidłową higienę snu, między innymi przez zmianę materaca na bardziej wygodne, wietrzenie sypialni przed snem, zawieszenie grubszych zasłon, słuchanie relaksującej muzyki przed snem czy wieczorne krótkie spacery, czy w skrajnych przypadkach nawet rozważnie spania w innym pokoju.
Bezsenność zewnątrz pochodna związana jest między innymi z zaburzeniami psychiczno – emocjonalnymi (lęki, depresje, nerwice, a nawet okresy przesileń między porami roku), chorobami takimi jak: nadczynność tarczycy, schorzenia reumatyczne, cukrzyca, nowotwory, czy bezdech senny (występujący najczęściej u mężczyzn). Przyczyny bezsenności wewnątrzpochodnej nie są już tak łatwe w eliminacji i często w takich sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty.
W przypadku leczenia farmakologicznego najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie rodzaju bezsenności, które jest determinującym czynnikiem doboru odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

W przypadku problemów jedynie z zaśnięciem, stosuje się leki najkrócej działające. Jeśli problemem jest przewlekła bezsenność, stosowane są leki, które należy brać raz na kilka nocy, ponieważ mają one działanie silnie uzależniające. W przypadku osób starszych stosowane są leki o pośrednim okresie półtrwania. W przypadku leczenie farmakologicznego należy być pod ścisłą opieką lekarza, a w momencie decyzji o odstawieniu leków, należy robić to stopniowo w celu zminimalizowania tzw. objawów odbicia jak: wzmożony lęk i drażliwość nerwowa. W takich sytuacjach pomocne może być stosowanie ziołowych leków uspokajających. Stosując się do zaleceń lekarza oraz przestrzegając innych wskazówek zawartych w tym artykule można wyleczyć bezsenność. Jednak należy pamiętać, że może ona wrócić na przykład w momencie dużego stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.