Alergia i jej objawy

Obecnie około 40% Polaków zmaga się z nią zmaga. Alergia to gigantyczny przyrost w stosunku do początku XX wieku, kiedy to uczulenia były problemem tylko 1% całej populacji. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca jasne. Istnieje wiele teorii skąd pochodzi to schorzenie, ale jedno jest pewne – reakcja alergiczna może zabić, więc nie wolno jej lekceważyć. Istnieją tylko teorie mówiące o wpływie środowiska i poziomu jego zanieczyszczenia. Jednak są to tylko założenia, które dopiero wymagają potwierdzenia. Sceptycy często twierdzą, że liczące 100 lat szacunki są niedokładne. Wiadomo jak wyglądała opieka zdrowotna przed II wojna światową. Wiele osób ówcześnie umierało przez brak funduszy na chociażby podstawową opiekę medyczną. Sami lekarze też nie mieli takiej wiedzy jak obecnie. Trzeba przyznać, że coś w tym faktycznie jest. Pojęcie „alergia” pojawiła się dopiero w 1906 roku za sprawą Clemensa Petera von Pirqueta. Musiało minąć kilka lat zanim chorobę tą poznali wszyscy lekarze. Możliwe więc, że szacunki mówiące o zaledwie 1% są przesadzone. Nie da się jednak ukryć, że odsetek ten był jednak znacznie mniejszy niż obecnie.

Czym jest alergia i jakie są jej objawy?

Alergia to nic innego jak patologiczna reakcja tkanek na działanie danej substancji (tzw. alergenu). Ma ona podłoże w układzie immunologicznym. Mówiąc w sposób mniej naukowy- nasz organizm w czasie kontaktu z jakimś materiałem lub substancją uważa ją za toksyczną i niebezpieczną. Układ odpornościowy zaczyna wtedy robić wszystko aby ją odrzucić, co może dać efekt od kataru do śmierci. Najczęstsze objawy alergii to katar, zaczerwienienie i złe samopoczucie. Jednak w zasadzie każdy organizm reaguje nieco inaczej. Poniżej znajduje się tabela typów reakcji alergicznych w opracowaniu Commbsa i Gella.

Niestety najnowsze badania pokazują, że z medycznego punktu widzenia człowiek może być uczulony na wszystko. Na świecie żyje co najmniej kilka osób uczulonych na… wodę! Jedna z nich, młoda Amerykanka, cierpi z powodu bardzo ostrych reakcji na kontakt z nią. Nawet pot jest w stanie ją zabić. Na szczęście takie przypadki to rzadkość i występują tak rzadko, że bardzo trudno jest je nawet ująć w jakieś statystyki.

alergie porady

Jak rozpoznać alergię i leczyć jej objawy?

Każda alergia przebiega nieco inaczej. Wszystko zależy od ilości alergenu, czasie jego oddziaływania oraz typu reakcji jaki występuje. Można jednak dokonać uproszczonej klasyfikacji „typowych” reakcji z uwzględnieniem drogi kontaktu z substancją.

  • Alergeny wziewne

Najczęściej są powodowane przez pyłki, roztocza i kurz. Występuje silny napływ wydzieliny z nosa. Oczy bywają zaczerwienione i mogą łzawić. Często spotykana jest też chrypka. Alergeny wziewne zwykle oddziaływają przez długi czas. Mogą więc powodować reakcję typu IV i z czasem powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Niezbędne jest przyjmowanie leków łagodzących objawy.

  • Alergeny pokarmowe

Są niezwykle niebezpieczne gdyż w przypadku rozpoczęcia procesu trawienia organizm często nie jest w stanie szybko pozbyć się alergenu, co wzmacnia reakcję. Najczęściej pojawiają się wymioty i biegunka. Bóle (zwłaszcza brzucha) oraz nudności. W skrajnych przypadkach może występować opuchlizna na rożnych częściach ciała, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Leczenie jest bardzo ważne, ale podstawą jest bezwzględne unikanie kontaktu z niepożądaną substancją.

  • Substancje chemiczne i metale

Zwykle ich oddziaływanie nie jest bardzo niebezpieczne, gdyż organizm nie jest narażony na kontakt z alergen przez długi czas. Najczęstsze reakcje to zaczerwienienia, opuchlizna, ból lub uczucie szczypania (albo pieczenia). Stałe leczenie nie jest wymagane, ale warto w momencie pojawienia się reakcji stosować leki łagodzące objawy. Nie tylko przyniosą ulgę, ale też pozwolą zahamować proces dalszego rozprzestrzenienia się zaczerwienienia.

Kolejna zła wiadomość jest taka, że zarówno alergie, jak ich objawy, bywają bardzo niebezpieczne. Bardzo silna reakcja może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Jest to ogólnoustrojowa reakcja prowadząca do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Dla osoby w czasie wstrząsu najważniejszym lekiem jest adrenalina, którą należy podać domięśniowo. Czas wstrzyknięcia leku jest bardzo ważny i tylko szybko podana dawka może ocalić życie. W dalszym procesie leczenia podaje się leki przeciwhistaminowe.

Niestety alergia i jej objawy mogą wystąpić bardzo szybko, a osoba nie musi nawet wiedzieć, że ma na jakiś produkt uczulenie. Choroba ta może pojawić się niemalże na każdym etapie życia. Rzadko się zdarza, aby reakcja od razu była bardzo silna. Zwykle przez pierwszych kilka miesięcy (lub nawet lat) daje tylko lekkie objawy bólowe. Już na tym etapie warto odwiedzić lekarza. Testy i badania pozwolą wykazać na jakie dokładnie alergany reaguje organizm oraz pozwolą ocenić jak gwałtowna jest reakcja. Osoby ze zdiagnozowanym uczuleniem, u których już raz wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powinny bezwzględnie, zawsze mieć ze sobą adrenalinę. Można ją kupić w aptekach w specjalnych opakowaniach, która są jednocześnie ampułką i strzykawką, gdyż są wyposażone w igłę. Dzięki temu zastrzyk można zrobić bardzo szybko, często nawet przez warstwę ubrania. Niezbędna jest jednak konsultacja lekarska i stała opieka immunologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.