Oznaki ciąży – jak je rozpoznać?

ciąża objawy

Dojrzałe kobiety, nastolatki, panny i mężatki – która z nas choć raz w życiu nie zastanawiała się nad tym, czy aby przypadkiem nie jest w ciąży? Potrzeba uzyskania odpowiedzi na to pytanie, a co za tym idzie uspokojenia nerwów lub potwierdzenia nadziei prędzej czy później dotknie każdej z nas. A wtedy prawdopodobnie włączymy komputer i wyszukamy w sieci hasło „objawy ciąży”, czasami wprawiając się w jeszcze większy mętlik myśli i uczuć.

Czy łatwo jest rozpoznać ciążę?

Pierwsze objawy ciąży są zazwyczaj wysoce niespecyficzne, co znaczy, że mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne lub być wręcz ignorowane przez kobiety jako przejściowe i niewiele znaczące. Czasami sytuacja jest odwrotna – kobiety sugerują się np. dolegliwościami związanymi z mającą nadejść menstruacją czy przeziębieniem i zaczynaj zastanawiać się, czy to już stan błogosławiony. Aby potwierdzić wczesną ciążę, trzeba tak naprawdę zdać się na współczesną medycynę. Zanim będziemy zdolne samodzielnie „zdiagnozować” ją na sto procent, prawdopodobnie ciąża będzie już bardzo zaawansowana. Test apteczny lub z krwi, wizyta u ginekologa – zazwyczaj dadzą nam pewność, o ile oczywiście zostaną wykonane prawidłowo i w odpowiednim czasie.

Zanim zdamy się na medycynę, możemy przyjrzeć się naszemu organizmowi i zastanowić, czy objawy, jakie u siebie zaobserwowałyśmy to właśnie skutki uboczne zapłodnienia. Co istotne, ciąża może również przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo. Jeśli tylko znalazłyśmy się w sytuacji, w której mogło dojść do poczęcia (np. uprawiałyśmy seks bez zabezpieczeń) warto tak, czy inaczej wykonać test ciążowy z apteki, niezależnie od tego, czy organizm wysyła nam „sygnały ostrzegawcze”.

ciąża

Pierwsze objawy ciąży

Najbardziej znanym objawem ciąży jest brak menstruacji w spodziewanym czasie – bywa on jednak zwodniczy. W przypadku kobiet o nieregularnym cyklu, biorących tabletki antykoncepcyjne lub o wrażliwym organizmie, który reaguje w ten sposób na stres, przeziębienie i tym podobne, spóźniający się okres może zostać zlekceważony. Bywa też, że np. krwawienie implantacyjne lub występujące u około 30% przyszłych matek krwawienie w pierwszym trymestrze usypia czujność kobiet.

Z ciążą wiążą się również inne dolegliwości dopadające czasami każdą z nas i mylone z normalnymi zmianami w organizmie, związanymi z cyklem miesiączkowym, takie jak lekkie przybieranie na masie (w szybkim czasie), zmęczenie, ociężałość, bóle brzucha i piersi, a także wiele innych objawów, jak chociażby przejściowe problemy żołądkowe. Nie warto ich ignorować, ale nie należy również przy każdym ich wystąpieniu martwić się na zapas i biec do apteki po test ciążowy.

Zajść w ciążę można zarówno po dłuższych lub krótszych staraniach, jak i zupełnie przypadkowo i w sposób nieplanowany. Ciąża bywa zaskoczeniem, tym większym, jeśli dowiadujemy się o niej późno, kiedy już jest zaawansowana. A takie przypadki nie należą wcale do rzadkości. Dlatego warto wiedzieć, jak ciąża może się objawiać, a także być bardzo świadomym tego, jak funkcjonują nasze organizmy – tak, byśmy mogły wyłapać każdą, najmniejszą nawet zmianę i odpowiednio wcześniej wiedzieć, że coś się dzieje. Dzięki temu zdołamy się przygotować zawczasu do wielkiej rewolucji, jaką są narodziny dziecka!

One thought on “Oznaki ciąży – jak je rozpoznać?

  1. To prawda każdy organizm jest inny, ale mimo wszystko dziwią mnie przypadki jak kobieta dowiaduje się w 5, 6 miesiącu czy później że jest w ciąży. Dla mnie to jakieś nieporozumienie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.