Atopowe zapalenie skóry

atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry zwane AZS, jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną, której przyczyny leżą najprawdopodobniej w genach osoby borykającej się z tym schorzeniem. Na AZS cierpi już około 1/3 populacji. Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się i dotyka głównie rasę białą. Częstość zachorowań na AZS stale wzrasta i dotyka już nie tylko niemowląt do 1 roku życia, ale również dorosłych, u których jeszcze kilka lat temu, znacznie rzadziej odnotowywano występowanie AZS.

Jakie mogą być przyczyny atopowego zapalenia skóry

AZS jest chorobą na całe życie, a jej podłożem są najprawdopodobniej geny. Naukowcy stwierdzili, że jeśli oboje z biologicznych rodziców choruje na którąkolwiek przypadłość z kręgu chorób atopii: alergiczne zapalenie spojówek, astma alergiczna czy katar sienny, to prawdopodobieństwo wystąpienia atopii u dziecka wynosi około 70%. Jeśli tylko jedno z rodziców choruje to prawdopodobieństwo wystąpienia atopii u dziecka, zmniejsza się do około 30%. Warto nadmienić, że w przypadku posiadania genu powodującego atopię, niekoniecznie musi dojść do AZS, ale również do innych chorób z kręgu atopii. U osób obciążonych genetycznie atopią obserwuje się zaburzenia w obrębie naskórka oraz zaburzoną pracę układu immunologicznego. Te dwa czynniki powodują, że antygeny o wiele łatwiej przenikają w głąb naskórka i wywołują stan zapalny – objaw choroby.

Główne czynniki, wywołujące chorobę to między innymi:

  • alergeny wziewne (np. roztocza kurzu, pyłki traw i drzew)
  • pokarmy (np. orzechy, mleko, cytrusy, seler)

Zdarzają się również przypadki ciężkiego AZS wywołane uczuleniem na drożdżaki czy gronkowce oraz podrażnieniem, wywołanym przez wełnę lub detergenty. Atopowe zapalenie skóry znacznie częściej dotyka dzieci do pierwszego roku życia. Z czasem choroba się u nich wycisza i nie daje tak uporczywych objawów, jak w okresie niemowlęcym. Jednak przypadki zachorowań coraz częściej zdarzają się w okresie dojrzałym.

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Zdecydowana większość osób cierpiących na AZS, w okresach zaostrzenia choroby, boryka się z uporczywym świądem skóry. Często nie pozwala on choremu na normalne funkcjonowanie, ponieważ uczucie swędzenia towarzyszy przez cały dzień, uniemożliwiając pracę, naukę czy spanie. Czasami dochodzić może do powstawania czerwonych grudek pod kolanami i w zgięciach łokci. Grudki te mogą przekształcać się w ropne krostki. Powstają czerwone plamy, które mogą w niektórych przypadkach objąć całe ciało. Uczucie świądu jest często tak uporczywe, że powstrzymanie się od nie drapania jest wręcz niemożliwe, co oczywiście tylko pogarsza stan skóry. Dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia pielęgnacji skóry dotkniętej przez AZS, która może przyczynić się do wyciszenia choroby na długi czas.

AZS

Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja

W związku z tym, że choroby nie da się wyleczyć (przynajmniej na dzień dzisiejszy), tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Pozwolii ona wyciszyć objawy choroby na długi okres. Najważniejsze przy pielęgnacji przy atopowym zapalenie skóry są:

  • Unikanie wszelkich możliwych czynników, wywołujących stany zapalne.
  • Unikanie długich kąpieli w gorącej wodzie, trwających ponad 20 minut.
  • Stosowanie głęboko nawilżających lub natłuszczających balsamów po kąpieli (balsam najlepiej nałożyć w ciągu 3 pierwszych minut po zakończonej kąpieli na lekko osuszone ciało)
  • Ograniczenie liczby kąpieli, w przypadku bardzo ciężkiego zaostrzenia AZS do nawet 1 w tygodniu.
  • Zmniejszenie ilości detergentów, dodawanych do prania ubrań lub korzystanie z dodatkowego płukania.
  • Pranie nowo kupionej odzieży w celu usunięcia z niej resztek chemikaliów.
  • Regularne nawilżanie skóry, które w przypadku zaostrzeń AZS powinno być wykonywane nawet co 4 godziny.
  • Stosowanie środków do pielęgnacji, których opakowanie jest wyposażone w dozownik, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia gronkowcem.

W każdym przypadku atopowego zapalenia skóry niezbędna jest konsultacja dermatologiczna, która pozwoli ocenić stopień choroby i wprowadzić ewentualne leczenie farmakologiczne. Niektórzy pacjenci są również poddawani psychoterapii, ponieważ stwierdzono, że AZS może się nasilać podczas stresu.  Stosowanie się do zaleceń lekarza oraz ogólnych wskazówek do sposobu pielęgnacji pozwoli na wyciszenie choroby na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.